Renowacja mebli jako odnowienie mebla poprzez lakierowanie
Wymiana mebli czy to do salonu, pokoju dziennego zwykle wiąże się z dość sporymi nakładami finansowymi. Z drugiej strony nie zawsze wymiana starych mebli jest konieczna. Czasami wystarczy odrobina pomysłu, nutka samozaparcia, by swoim meblom przywrócić dawny blask. Dziś chcemy zdradzić wam kilka naszych sztuczek, jakie stosujemy na co dzień, zajmując się renowacją mebli, nie tylko antyków, ale również tych, które pod wpływem codziennego użytkowania straciły na wyglądzie. Podpowiemy jak odnowić stare meble poprzez ponowne ich lakierowanie?
Jakich narzędzi i materiałów potrzeba do odnowienia mebli lakierowanych?
Drewno stosowane do produkcji mebli zwykle impregnowane jest fabrycznie lakierem nie tylko ze względów wizualnych, ale i praktycznych. Warstwa lakieru sprawia, że meble wyglądają gustownie. Zachwycają gładkością i jednocześnie są odporne na działanie wilgoci, czy szkodników, które jak wiemy, mogłyby pojawić się w drewnie, gdyby pozostawić je samym sobie. Jednak z czasem warstwa lakieru może ulec uszkodzeniu, zaczyna się łuszczyć, w miejscach silniej eksploatowanych ulegają wytarciu. Renowacja mebli pomaga usuwać ślady codziennej eksploatacji mebli nie tylko tych naprawdę starych, wymagających dużej wiedzy, wprawy i odpowiednich narzędzi, by tchnąć w nie drugie życie. Odświeżenie warstwy lakieru możemy i powinniśmy przeprowadzić w chwili zaobserwowania pierwszych oznak zniszczenia. Na tym etapie poza własnymi chęciami potrzebne będą:
-
papier ścierny różnej gradacji,
-
skrobak,
-
środek do usuwania warstw starego lakieru,
-
wałek lub pędzel,
-
szlifierka z nakładką do polerowania drewna,
-
lakier, bądź lakierobejca.
Od czego zacząć odnawianie mebli lakierowanych?
Początkiem prac renowacyjnych będzie ściągnięcie starego lakieru z mebli. W tym celu użyj wspomnianego papieru ściernego, zaczynając od gradacji najniższej, czyli najgrubszego ścierniwa, a skończywszy na najdrobniejszym. Gdyby lakier był wyjątkowo twardy konieczne będzie użycie specjalnego skrobaka. Ważne, aby całą operację przeprowadzać ostrożnie i z wyczuciem, aby nie uszkodzić drewna. Jeśli udało ci się zakupić specjalny środek do usuwania starego lakieru, warto go użyć. Dzięki zawartym składnikom aktywnym w preparacie szybko usuniesz warstwę starego lakieru bez konieczności wkładania w czynność swojej siły i jakby nie było czasu. Preparaty do usuwania starych warstw lakieru zmiękczają warstwę lakieru na meblach, przez co łatwo jest go zastąpić nowym lakierem. W przypadku czy to szuflad, czy szafek, ważne, by je w miarę możliwości rozebrać, usunąć wszelkie gałeczki, zawiaski – to znacznie usprawni pracę i pozwoli na precyzyjne pokrycie nową warstwą lakieru całego mebla.
Lakier usunięty pora na szlifowanie
Po usunięciu starego lakieru należy przygotować powierzchnie mebli do lakierowania, poprzez oszlifowanie wszystkich czyszczonych elementów. Drewno przed lakierowaniem koniecznie musi być pozbawione kurzu i odpylone i co najważniejsze – suche.
Lakierowanie
W przypadku lakierowania dobrze jest użyć preparatów odpornych np. na zarysowania i zadrapania. Warstwy lakieru nakładamy pędzelkiem lub wałeczkiem, a poszczególne warstwy po wyschnięciu danej warstwy rozpoczynamy od przeszlifowania powierzchni. To ile warstw należy położyć, zależy od producenta lakieru i warto tę informację sprawdzić jeszcze przed zakupem, aby dobrać ilość potrzebnego lakieru do swoich potrzeb (wielkości i ilości mebli do polakierowania). Ciekawym pomysłem może okazać się położenie na pierwszą warstwę lakierobejcy, która może delikatnie zmienić odcień mebli, dając efekt nie tylko odnowienia mebli, ale również zmiany wizualnej, która w niektórych przypadkach, np. planowanym remoncie, może być wskazana.